Historie firmy JIRKA a spol., s.r.o.

 

Firma JIRKA a spol., s.r.o. se může pyšnit bohatou historií, sahající až do roku 1936, kdy byla založena kovárna bratry Jirkovými. Postupně se pak hlavním sortimentem kovárny stala výroba seker a ručního nářadí, které bylo pod ochrannou známkou JIRKA a TIGRE vyváženo do celého světa.

Druhá světová válka však zastavila slibný rozvoj společnosti, stejně tak jako jakékoli jiné plány na rozšiřování výroby. Krátce po skončení války byl podnik znárodněn státem.

V roce 1999 byla založena firma JIRKA a spol., s.r.o. a navázala tak na tradici původní firmy B. Jirka a spol.. Původní zaměření firmy, tj. výroba zápustkových výkovků, později doplněné o CNC obrábění, bylo v roce 2002 rozšířeno o dovoz měřidel a jejich kalibraci. 

U dovážených měřidel firma vždy kladla důraz na kvalitu měřidel, nikoliv jejich cenu.

Z tohoto důvodu byla ve společnosti založena v roce 2007 kalibrační laboratoř, která provádí kalibrace měřidel jak na dovážená měřidla firmou JIRKA a spol.. Současně lze u nás objednat kalibrace měřidel ostatních dodavatelů. 

Díky získání rozsáhlých zkušeností v oblasti digitálních odměřování se firma začala zabývat vlastním vývojem a výrobou těchto zařízení.

Proto v roce 2008 nejprve uvedla na trh digitální indikace řady BC a magnetické snímače řady TMLS-25B-02. Později byly uvedeny na trh magnetické snímače s rozlišením až 1 mikron. Na základě dlouholetého a velmi intenzivního vývoje firma spustila v roce 2020 linku na výrobu vlastní magnetické pásky. Magnetické pásky vyráběné firmou JIRKA a spol., s.r.o. se vyznačují vysokou přesností, díky které je dnes možné nahradit optické snímače magnetickými. Výhodou takového řešení je pak vysoká odolnost pravítek vůči prachu a kapalinám při zachování vysoké přesnosti měření. Pro pásky s 2 mm délkou pólu je automaticky dodáván kontrolní protokol.

V oblasti digitálních indikací firma dokončila vývoj digitálních indikací řady TS-MAX. Jedná se o zcela inovativní přístup v této oblasti.

Na rozdíl od ostatních výrobců, kteří sice dodávají digitální indikace s barevnou LCD obrazovkou, ale indikace je vždy v podstatě pouze graficky vylepšená digitální indikace s LED displejem, jsou indikace řady TS-MAX ovládány přes dotykovou obrazovku. Díky tomu je ovládání digitální indikace velmi intuitivní, uživatelsky přívětivé, indikace obsahují funkce, které klasické indikace nikdy nemohou obsahovat. Současně jsou také vyráběny indikace řady TS-MAX-LITE. Tuto indikaci je možné připojit na jakýkoliv monitor nebo TV obrazovku s HDMI vstupem. Díky této variantě lze získat cenově velmi dostupnou indikaci s neomezeně velkým monitorem.